alkalmi megfigyelés

Ahol a madár(számláló) se jár

Címkék:

Talán már benned is felmerült a kérdés, hogy a MAP adatbázis fejlécében látható három számláló közül a legalsó meddig növekedhet még? A másik kettőnek (teljes fajlisták száma és összes adatrekord) ugyanis nincsenek korlátai, az évek során egyre nagyobbak lesznek, de az érintett UTM négyzetek száma egyszer eléri a maximumát. Jelenleg 13098 2,5*2,5 km-es négyzetből vannak feltölött adataink, ami a lehetséges 15438 négyzet 85%-a. Ez a szám, nem meglepően, egyre lassabbab növekszik, hiszen az ország minden egyes apró szegletében mégsem járhatnak madárszámlálók. Hol vannak ezek a négyzetek, ahol még a madár(számláló) se jár?

Zsezsegnek a zsezsék?

Rövid válasz: igen. Mit jelent ez bővebben? Azt, hogy az idén novemberben nagyobb eséllyel találkozhatunk egy olyan madárfajjal, amely teleink nagyobb részében csak kevés helyen és kis számban megfigyelhető. A MAP adatbázis térképein már látható az idei beáramlásuk.

Átvonulók

Az előző bejegyzésben megígértem, hogy a következő rövid cikk a tipikus "átvonuló madárfajokról" szól majd, amelyek hazánkban nem költenek, de vonulási időszakokban akár nagyobb számban is találkozhatunk velük.

Nem mellesleg jellegzetes formája van a gyakorisági grafikonjuknak, olyanok, mint a kétpúpú tevék, tavasszal és ősszel van egy-egy púpjuk. :-)

Fedezzük fel a MAP fekete lyukait!

Javában zajlanak a Madáratlasz Program (MAP) felmérései, sok helyen a 2017-es prioritások szerint, de ebben a posztban az egész MAP szempontjából kevésbé fontos, viszont érdekes témáról és kihívásról olvashattok. Talán a cím már sejteti, hogy itt most lazább téma következik, csillagászattal és fizikával fűszerezve. Nem kell megijedni, csak egy gyenge analógia köti össze a valódi fekete lyukakat a MAP "fekete lyukaival".

Ezek felfedezésére buzdítom azokat, akik vevők egy játékosabb MAP felmérésre.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »