Fajok összesítő térképei

18. Téli Sasszinkron - sikeres MAP kihívás

Mivel az idei sasszinkron egyben MAP kihívás is volt, ezért egy gyors összefogalót még melegében* közzéteszek a MAP adatbázisba feltöltött adatok alapján. Természetesen ez most még nem a teljes képet mutatja, hiszen sokan még Excel táblákban küldik az adatokat, amelyeknek beérkezése és feldolgozása miatt egy-két hetet várni kell a végső összegzésre**.

Viszont örömteli, hogy talán a kihívásnak vagy a korszellemnek köszönhetően most minden korábbinál többen a MAP-ba töltötték fel adataikat.

Mit számláljak júliusban?

A rövid válasz az idei év MAP Prioritás anyaga szerint: a költési időszakban a ritka- és telepesen költő fajokat, a MAP 1-es terepnaplóban javasolt fajokat, sőt amikor csak lehetőségünk van rá, akkor a EuroBirdPortal fajlistáján szereplő fajokat is, sőt időnként akár minden madárfajt (lásd MAP - Prioritások 2018 / 2.).

Most ne elégedjünk meg ennyivel. Ebben a cikkben konkrétabb leszek, olyan példákkal, amelyek azokhoz is szólnak, akik az elmúlt években nem vagy csak alkalmanként kapcsolódtak be a Madáratlasz Program (MAP) felméréseibe, vagy kezdő madarászok, ezért nem is tudnának bekapcsolódni a "klasszikus fajlistázásba". Félretesszük azt a tényt is, hogy jó ideje már a költési időszakon kívül is gyűjtjük a fajlistákat.

Ezúttal koncentráljunk arra, hogy júliusban milyen adatokkal tudunk még hozzájárulni a 2020-ban megjelenő Madáratlasz könyvhöz, amihez az adatgyűjtést augusztus végén lezárjuk.

#MAPGYIK - Mi az a "teljes fajlista" és miért olyan fontos?

GYIK, azaz Gyakran Ismételt Kérdések - Bár a MAP adatbázisban egy külön oldalt is szenteltünk a többször felmerülő kérdések tisztázására, s az űrlapok, táblázatok és térképek alatt olvasható útmutatók is elég részletesek, azért időnként még találkozunk fura kérdésekkel. Ezeket a tisztázandó kérdéseket veszem elő ebben a cikksorozatban, amit különösen a kezdő MAP felmérőknek ajánlok!

Az első a MAP egyik legfontosabb fogalmát világítja meg, s ez a "teljes fajlista", ami egyébként 57 alkalommal szerepel az adatbázis útmutatóiban, tehát már ez alapján is elég fontosnak tűnik. De a MAP hírekben, cikkekben és rendezvényeken is rendszeresen emlegetem, hogy ehhez vagy ahhoz az eredményhez "teljes fajlistákra" van szükségünk.

Lássuk tehát, hogy mi az a "teljes fajlista" és miért olyan fontos?

Baglyok 2016

2016-ban az MME belső pályázati rendszerében 17 helyi csoportunk kapott támogatást és ennek keretében 13 megyében végeztek bagolyvédelmi tevékenységet*. A védelmi munkák során gyűjtött megfigyelési adatokat feltöltötték a MAP adatbázisba. Ezen kívül 2016-ban a MAP felmérésekben kiemelten szorgalmaztuk az éjszakai felméréseket, s ennek köszönhetően olyan sok bagoly megfigyelési adatot gyűjtöttünk, amennyit valószínűleg egy év alatt soha korábban.

Fajok összesítő térképei - Kövesd élőben a Madáratlasz térképeinek elkészülését!

Május közepén elérhetővé tettük a MAP adatbázisban a fajok összesítő térképeit, amelyen bárki megtekintheti, hogy az egyes madárfajok előfordulásairól és fészkelésük valószínűségéről honnan vannak már feltöltött megfigyelési adataink. Ez egy nagyon informatív és látványos eszköz, hiszen a látogatók bármelyik hazai madárfajra és bármilyen időszakra vonatkozóan előállíthatnak térképeket, interaktív módon. A térképen jól láthatóan, színekkel elkülönítve jelennek meg az összesített eredmények, de az egyes 10*10 km-es UTM négyzetekre kattintva további háttéradatok is megtekinthetőek (ezek eléréséhez regisztráció és belépés szükséges), s természetesen az információk helyes értelmezéséhez útmutató is elérhető.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »