FV kódok

Mit számláljak júliusban?

A rövid válasz az idei év MAP Prioritás anyaga szerint: a költési időszakban a ritka- és telepesen költő fajokat, a MAP 1-es terepnaplóban javasolt fajokat, sőt amikor csak lehetőségünk van rá, akkor a EuroBirdPortal fajlistáján szereplő fajokat is, sőt időnként akár minden madárfajt (lásd MAP - Prioritások 2018 / 2.).

Most ne elégedjünk meg ennyivel. Ebben a cikkben konkrétabb leszek, olyan példákkal, amelyek azokhoz is szólnak, akik az elmúlt években nem vagy csak alkalmanként kapcsolódtak be a Madáratlasz Program (MAP) felméréseibe, vagy kezdő madarászok, ezért nem is tudnának bekapcsolódni a "klasszikus fajlistázásba". Félretesszük azt a tényt is, hogy jó ideje már a költési időszakon kívül is gyűjtjük a fajlistákat.

Ezúttal koncentráljunk arra, hogy júliusban milyen adatokkal tudunk még hozzájárulni a 2020-ban megjelenő Madáratlasz könyvhöz, amihez az adatgyűjtést augusztus végén lezárjuk.

Prioritások 2018 / MAP és MMM

Kedves Koordinátorok és Madármegfigyelők!

2017-ben az Európai Madáratlasz (EBBA2) utolsó adatgyűjtési éve miatt, az volt az elsődleges prioritásunk, hogy az 50*50 km-es UTM négyzetekre vonatkozóan elegendő mennyiségű és minőségű adatokkal rendelkezzünk. Az idén viszont elérkeztünk a saját Atlaszunk* utolsó adatgyűjtési évéhez, így a Madáratlasz Program (MAP) szempontjából a fő prioritás is ennek megfelelően alakul. Tavalyi „prioritás anyagunk” kizárólag a MAP prioritásaira koncentrált, az idén viszont a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program prioritásai is részét képezik.

Madáratlasz Program (MAP) - Prioritások 2017-re

Kedves MAP Koordinátorok és Megfigyelők!

Mivel az Európai Madáratlaszhoz (EBBA2) az adatgyűjtés utolsó éve 2017, ezért az idén az lesz az elsődleges prioritásunk, hogy az 50*50 km-es UTM négyzetekre vonatkozóan elegendő mennyiségű és minőségű adatokkal rendelkezzünk, amelyekből az év vége felé összeállíthatjuk az EBCC számára szükséges adattáblákat. 

Ezen kívül természetesen a hazai Madáratlasz elkészüléséhez és az EuroBirdPortal projekthez is szükséges a további adatgyűjtés, ezért mindenkinek lesz feladata az idei évben is, akkor is, ha nem az elsődleges prioritásnak megfelelő adathiányos területeken végez megfigyeléseket.

Csatlakoztunk az EuroBirdPortal projekthez - ehhez is kell a MAP!

Egy hete írtam az EBBA2 eredményesen lezárult harmadik kísérleti adatszolgáltatásáról, s most egy másik örömteli, de újabb feladatokat is jelentő európai kezdeményezésről számolok be, amit az EBCC indított néhány éve, s most mi is csatlakoztunk hozzá. Az EuroBirdPortal (EBP) projekt szeretné európai léptékben nyomon követni a madarak előfordulásának tér- és időbeli mintázatát. Eddig 21 ország 69 intézménye csatlakozott, s ezek nemzeti vagy nemzetközi online adatbázisai, több mint 100 ezer madármegfigyelő évi 30 millió adatával.

Ehhez szeretnénk mi is hozzátenni néhány száz megfigyelővel évente néhány százezer vagy akár 1 millió adatot.

Mit mérjünk, miért mérjünk márciusban?

Címkék:

A mit-re a rövid válasz: erdőt. Azt, hogy miért - már kicsit bonyolultabb. Hiszen a legtöbb ilyenkor mérhető faj később könnyebben magasabb fészkelési kategóriába tehető, de az idő szűke miatt érdemes elkezdeni a MAP felméréseket kora tavasszal!

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »