- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
EBBA2 - First data provision
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
Hétfőn megküldtük az első adatokat az új Európai Madáratlasz (EBBA2) projekt koordinátorainak. Az első adatközlés során minden résztvevő országtól öt madárfajról kértek fészkelésre vonatkozó adatokat, abban a formátumban, ahogy azt majd 2017-ben, a terepi felmérések végén is elvárják. Persze az nyilvánvaló volt, hogy az esetek többségében ezek még nem végleges adatok, de az adatközlő rendszer működésének tesztelésére kiválóan alkalmasak.
A csigaforgató (Haematopus ostralegus), a kékes rétihéja (Circus cyaenus), a dankasirály (Larus ridibundus), a gyurgyalag (Merops apiaster) és a hantmadár (Oenanthe oenanthe) voltak a tesztelésre kiválasztott fajok. Ezek közül nekünk az első kettővel nem sok munkánk akadt, ugyanis nem költenek hazánkban, így Nagy Zsolt kollégámmal csak az utóbbi háromra kellett fókuszálnunk.
Mivel az EBBA2 esetében a 2013-2017 közötti időszakra vonatkozó adatokra lesz szükség, ezért ebben az első adatküldésben az utóbbi két év fészkelésre vonatkozó adataival kellett dolgoznunk, illetve a néhány évvel ezt megelőző időszakból rendelkezésre álló adatok alapján becsülhettünk még állományokat. Elsősorban az RTM és az MMM adatbázisaiban meglévő adatok alapján határoztuk meg a fajok fészkelésének valószínűségét és becsültük meg állományaik nagyságát, a hazánkat lefedő 50*50 km-es UTM négyzetekben (a korábbi-, első EBBA esetén is az 50*50 km-es UTM-eket használták).
Természetesen, ahogy ezt fentebb is említettem, még nem a végleges és pontosabb adatokat közöltük (azt nem is tudtuk volna), hanem azokat, amit a most rendelkezésre álló adatok alapján lehetséges volt.
Az EBCC egyébként - az új idők új szeleinek megfelelve - saját Facebook oldalt is működtet az EBBA2 projektnek, ahol hétfőn este külön posztban üdvözölték a megküldött adatainkat. :-)
Amíg mi Nagy Zsolttal ezzel voltunk elfoglalva, addig Kecskés Zsolt kollégánk (adatbázis- és web-programozó) a MAP adatbázis fejlesztésével volt elfoglalva (ahogy éppen most is). Legközelebb erről írok majd, hiszen sokan nagyon várjuk már, hogy milyen is lesz az adatfeltöltés. Addig is az alábbi coub-al (végtelenített 10 másodperces videó) búcsúzom. ;-)
Bejárt terület megjelölése (MAP adatbázis fejlesztése - Tesztelés, 2015.01.14.)
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |