- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Prioritások 2018 / MAP és MMM
- Szóljon hozzá!
Kedves Koordinátorok és Madármegfigyelők!
2017-ben az Európai Madáratlasz (EBBA2) utolsó adatgyűjtési éve miatt, az volt az elsődleges prioritásunk, hogy az 50*50 km-es UTM négyzetekre vonatkozóan elegendő mennyiségű és minőségű adatokkal rendelkezzünk. Az idén viszont elérkeztünk a saját Atlaszunk* utolsó adatgyűjtési évéhez, így a Madáratlasz Program (MAP) szempontjából a fő prioritás is ennek megfelelően alakul. Tavalyi „prioritás anyagunk” kizárólag a MAP prioritásaira koncentrált, az idén viszont a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program prioritásai is részét képezik.
*Az Atlasz szó ebben a formában minden esetben a megjelenő könyvre utal.
Senki nincs tétlenségre kárhoztatva, mindenkinek lesz feladata az idei évben is, még akkor is, ha nem az elsődleges prioritásnak megfelelő adathiányos területeken végez megfigyeléseket.
Fontos megjegyezni, hogy egész évben érdemes lesz figyelemmel kísérni a MAP és az MMM híreit az adatbázisok Hírek menüpontja alatt!
A helyi csoportoknak az MME belső pályázati rendszerében van lehetőségük forrásokhoz jutni, s kérjük, hogy a MAP és MMM felmérésekre vonatkozóan a területek kiválasztását az itt leírt prioritások alapján tegyék meg (beadási határidő: 2018.04.09.).
A továbbiakban pontokba szedve részletezem, hogy az idei prioritások mentén hol és hogyan kapcsolódhattok be a MAP és az MMM felméréseibe.
Üdvözlettel: Nagy Károly
monitoring és kutatási csoportvezető
Nyíregyháza, 2018. március 05.
MAP - Prioritások 2018
Színezzetek, számláljatok és a fészkelési időszakon kívül is fajlistázzatok!
Az alábbiakban egy rövid felsorolás olvasható prioritás sorrendben, amelyeken végig haladva megtervezhetitek az idei MAP felméréseket.
- Színezzétek a kevés standard MAP adattal rendelkező négyzeteket (10*10 km) – Az „Atlasz készültségi térképen” láthattok még üres vagy zöld színű négyzeteket. Ha ilyen terület közelében éltek, akkor erre koncentráljatok az idén! Mit is csináljatok ezekben a 10*10 km-es négyzetekben? Annyi teljes fajlistás MAP felmérést kellene végezni, hogy a 10*10 km-es négyzetek legalább sárga vagy narancs, jobb esetben akár bordó színűek legyenek szeptemberre. Ha helyileg nem vagy érintett, de szeretnél besegíteni, akkor figyeld az „expedíciókra” vonatkozó híreinket vagy keresd a területek koordinátorait!
- Számláljatok! 2017-ben még csak a prioritások 3. pontjában említettük, hogy: „Sőt, ha van időtök és kellően motiváltak is vagytok, akkor időnként a gyakoribb fajokat is számolhatjátok (a legerősebb FV kódok rögzítése mellett). Egyébként, s ez minden MAP adatgyűjtésre igaz, a ritka- és telepesen költő fajok, ill. egy adott helyen vagy adott időszakban ritkább fajok esetében illik számolni és megadni az észlelt egyedek számát. Költési időszakban pedig megbecsülni a párok számát, ha egy adott faj vagy fajcsoport felmérését végzed!” – Sajnos sokan továbbra sem rögzítettek egyedszámokat még a MAP kezdetétől hangsúlyozott fajok esetében sem! Az idén figyeljünk arra, hogy a költési időszakban a ritka- és telepesen költő fajokat, a MAP 1-es terepnaplóban javasolt fajokat, sőt amikor csak lehetőségünk van rá, akkor a EuroBirdPortal fajlistáján szereplő fajokat is számláljuk! Néha akár minden madárfajt.
-
Fajonként ellenőrizzétek, hogy az általatok koordinált/felmért/ismert 10*10 km-es UTM négyzetekben 2014-től kezdve ott vannak-e azok a fajok, amelyeknek ott kellene lenniük (adataik fel lettek-e töltve az adatbázisba?)!
- Főként a ritka- és telepesen fészkelőket kell megnézni, valamint az éjszaka aktív fajokat. Ha megvannak az adatok (2014-2017 közötti időszakból), de nincsenek feltöltve, akkor azokat fel kell tölteni!
- Ha nincsenek elérhető adatok a MAP előző éveiből, akkor a hiányzó fajokra, fajcsoportokra specifikus felméréseket kell végezni az idei évben, bele értendő az éjszakai felméréseket is!
- Ezek után már nem csak a költési időszakokat és a 10*10 km-es UTM-eket érdemes megvizsgálni, hanem arra is figyelemmel kell lenni, hogy a költési időszakokon kívül is folyamatosan legyenek „teljes fajlisták” az általatok megfigyelt területen. Heti rendszerességgel lenne szükség 150-300 db 2.5*2.5 km-es UTM négyzetből „teljes fajlistás” adatokra!
Általános megjegyzések a leírtakhoz:
|
MMM - Prioritások 2018
Legyél trendi! – a gyakori madárfajok állományainak változásáról csak az MMM tud országosan reprezentatív adatokkal szolgálni.
Rövid felsorolás prioritás sorrendben, amelyeken végig haladva megtervezhetitek az idei MMM számlálásokat.
- A legfontosabb, hogy az aktív négyzetekben, amelyekben volt MMM felmérés az utóbbi néhány évben, azok maradjanak is aktívak. Tehát, ha van olyan négyzet, ahol MMM-ezel, akkor azon mindenképpen folytasd a munkát!
-
Különösen értékesek azok a négyzetek, amelyekben hazánk EU csatlakozása előtt is volt már MMM felmérés. Az 1999-2004 közötti időszakban felmért négyzetek adnak lehetőséget többek között arra is, hogy a hazai tájak biodiverzitás indikátorai összehasonlíthatóak legyenek az EU csatlakozás előtti és utáni időszakokra.
- Ha találsz olyan négyzetet, amelyet 2004 előtt felmért valaki, de az utóbbi években már nem aktív, akkor válassz azok közül!
-
Vannak országrészek, ahol az MMM felmérések kezdete óta kevesebb a felmért mintaterület. A PDF dokumentumban a 6.a-b. ábrákon ez is tanulmányozható. Nagyon fontos lenne, hogy ezekben a régiókban is legyenek aktív MMM négyzeteink, hogy hazánk minden főbb tájegységét megfelelően reprezentáljuk!
- Ha olyan régióban élsz, ahol kevés a rendszeresen felmért négyzet, akkor lehetőség szerint olyan négyzetet válassz, amiben korábban már végeztek számlálásokat, de már felhagytak a felmérésével.
- Ha ilyen négyzet nincs, akkor keress olyat, amit korábban már kisorsoltunk (lásd a MAP Áttekintő térképén a narancsszínű réteget), de nem végeztek rajta felmérést.
-
Ha bármilyen négyzetet találsz, amelyben korábban már történtek felmérések, de az utóbbi években már nem volt aktív, akkor jelentkezz és legyél te a felmérője!
- Miért előnyös ez neked is és nekünk is? – Ahogy az a fentiekből is kiderült a program szempontjából minden olyan négyzet értékes, amelyen már történtek felmérések. De neked is előnyös, ha olyan négyzeten számlálsz, ahol már korábban történt számlálás. Ugyanis az MMM eredményeit is bemutató éves rendezvényünkön – általában februárban, a Madárszámlálók és Madárgyűrűzők Országos Találkozóján – 60 ajándékot szoktunk kisorsolni, s a sorsolásban fontos szerepet játszik az a szorzó szám, ami az egyes négyzetek felmérési éveinek számából adódik. Tehát, ha egy olyan négyzet felmérését vállalod, amelyben korábban már több évben voltak számlálások, akkor nagyobb az esélyed a nyerésre is! :-)
- Ha végképpen nem találsz olyan négyzete(ke)t, amit korábban kisorsoltunk és/vagy fel is mértek, de egyébként már átvehető (mostanában inaktív), akkor jelöld meg azt a települést, amelynek megadott sugarú távolságában MMM felméréseket vállalnál! Mi pedig sorsolunk majd neked egy vagy több négyzetet, attól függően, hogy mennyit vállalsz a kitöltött Jelentkezési lapon.
Általános megjegyzések a leírtakhoz:
|
A részletesebb anyag letölthető PDF formátumban (1MB):
Prioritások 2018 / MAP és MMM >>
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |