- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis

-
Füsti fecske / Magyarország / 2017. január-november
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
Füsti fecske / Magyarország / 2010-2017
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
Füsti fecske / fészkelési időszak / Magyarország / 1999-2016
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu

Szavazás - Milyen sorrendben szereted használni a madaras fajlistákat?
Kérjük, hogy azok szavazzanak, akik már résztvevői vagy hamarosan résztvevői lesznek valamelyik madárszámlálási programunknak!
Ha egy madármonitoring adatlapon vagy terepnaplóban lévő fajlistában kell megkeresned a fajokat, s feljegyezni az észlelt / számolt egyedeket, akkor melyik sorrendben szereted a fajlistát böngészni?
Erről szól ez a szavazás. Kíváncsiak vagyunk, hogy azok, akik részt vesznek felméréseinkben, melyik sorrendet kedvelik leginkább. Nem ígérjük, hogy biztosan a legtöbb szavazatot gyűjtő lehetőség sorrendjében lesz az újabb terepnaplóinkban a fajlista, de az eredmény hozzájárulhat döntésünk meghozatalához.
- A régebbi rendszertani sorrend talán a legtöbb felmérő számára még ma is megszokottabb, a lista elején a búvárokkal, vöcskökkel, gödényekkel, gémekkel és gólyákkal, s csak ezek után következnek a ludak és récék. Ez a sorrend volt hazánkban hivatalos 2008-ig, melyet az 1998-ban megjelent Nomenclator is tartalmazott (Magyar, G., Hadarics, T., Waliczky, Z., Schmidt, A., Nagy, T. & Bankovics, A. (1998): Nomenclator avium Hungariae. Magyarország madarainak névjegyzéke. Madártani Intézet - MME - Winter Fair, Budapest - Szeged. 202 p.).
- A 2008-ban megjelent Nomenclator (MME Nomenclator Bizottság (2008): Magyarország madarainak névjegyzéke. Nomenclator avium Hungariae. Magyar Madártani Egyesület, Budapest. 278 p.) már az újabb rendszertani sorrendben ismerteti a fajokat, melyben a Lúdalakúak és a Tyúkalakúak rendje előre került, s csak ezután következnek a Búváralakúak, Vöcsökalakúak, Gödényalakúak, Gólyaalakúak stb.
- Talán sokan kedvelik, ha a fajlisták a magyar fajnevek sorrendjében használhatóak, bár azért ettől a legtöbb madarász idegenkedik, mert egyrészt a magyar fajnevek is időnként változnak (sajnos néha a tudományos nevek is!), másrészt vannak akik más vagy régebbi magyar nevet használnak egy-egy fajra.
A regisztráció és belépés csak és kizárólag madarszamlalok.mme.hu domain alatt megjelenő cikkekhez történő hozzászóláshoz szükséges! Az itt használt felhasználói adatokkal az MME Monitoring Központ által működtetett online elérhető monitoring adatbázisokba nem lehet belépni.
Belépés
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4401 Nyíregyháza 1. Pf. 286. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |