Gólyafészek adatbázis

Évtizedek stabilitása után közel negyedével csökkent a hazai fehérgólya-állomány az utóbbi öt évben

Elkészült a 2019. évi, ötévenként megismételt országos fehérgólya-felmérés adatösszesítése. Ez alapján a hazai fészkelő állomány a korábbi évtizedek 4800-5500 párjáról sajnos közel negyedével, 3900-4200 párra csökkent.

A fehér gólyák is befészkelték magukat a MAP adatbázisba!

Néhány nappal ezelőtt írtam róla, hogy gondos előkészítő munka után a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) adatait importáltuk a MAP adatbázisba. A cikk végén megemlítettem, hogy a következő hasonló adatimportálás a fehér gólya fészekadatbázis költési eredményeit fogja tartalmazni.

Ma reggel megtörtént az import, így a fehér gólyák nagy számban befészkeltek a MAP adatbázisba. Ennek részleteiről írok az alábbiakban.

Nem csökken, de egyre sérülékenyebb a magyarországi fehérgólya-állomány

A 2014/2015. évi 7. Nemzetközi Fehérgólya-felmérési Akció keretében 2014-ben került sor az újabb, immáron a 13. hazai „gólyanépszámlálásra”, melynek idei adatokkal kiegészített összesítése most készült el.

Mikor érkeznek haza fehér gólyáink?

Február végén már egyre többen kérdezgetik, hogy elindultak-e már, s vajon mikor érkeznek haza fehér gólyáink?

Akik évek óta figyelemmel kísérik a gólyákkal kapcsolatos szakmaibb honlapokon megjelenő híreket és az MME által közzétett adatokat, azokat már nem tévesztik meg a februárban megérkező gólyákról szóló híradások. Sejtik, hogy az Afrikában telelő magyar gólyák márciusban érkezhetnek haza, s a februári "elsők" valahol a Kárpát-medencében, vagy valahol Európa mediterrán régióiban tölthették a telet.

Gólyafészek adatbázis - Kikelt vagy kirepült? Nem mindegy!

A gólyák vonulásával nem állt meg az élet az irodában! Igaz, hogy kedvelt madaraink - néhány renitens egyed kivételével - melegebb vidékre vonultak telelni, ahol remélhetőleg kellő mennyiségű táplálékhoz jutnak és nagy számban térnek majd haza tavasszal.

A Gólyafészek adatbázis felhasználóinak nyilván feltűnt, hogy az a statisztikák tekintetében komoly változások történtek az elmúlt hónapokban!

Mivel 2014 a nemzetközi gólyafelmérés éve volt, igyekeztünk minél inkább ráerősíteni az feltöltött adatok ellenőrzésére, pontosítására, valamint arra, hogy a lehető legtöbb helyről kapjunk információkat, mind a fészekadatok, mind pedig a költési eredmények tekintetében.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »