kék vércse

15 madárfaj 180 egyede, és látogatóik 6 kontinens 156 országából

A címből talán már sokan sejtik, hogy az alábbi rövid bejegyzés témája a jeladós madarak mozgásának bemutatására szolgáló adatbázisunk. A SATELLITETRACKING.EU 2012. június elejétől elérhető, s a kezdetektől több nyelvű honlapot az elmúlt 2 és 2/3 év alatt a világ 156 országából 115 326 felhasználó látogatta meg (716 905 oldalmegtekintés).

Nem véletlenül ilyen népszerű, hiszen a madarak vonulása és mozgásai régóta érdekli nemcsak a szűk szakmai köröket, hanem a madárkedvelők széles rétegeit is. A napjainkban használt műholdas helymeghatározó eszközök pedig olyan lehetőséget nyújtanak a madármozgások követésére, amelyekre a korábbi kutatási módszerek (pl. madárgyűrűzés) nem tettek lehetővé. 

Jelenleg 15 madárfaj 12 országban jelölt 180 egyedének 417 227 adata (koordináták és időpontok) érhető el, amelyeket tucatnyi szervezet gyűjtött az elmúlt 11 év alatt, 19 projekt keretében.

Kék vércséink és amuri rokonaik a dél-afrikai telelő-területeken, 2014-2015 fordulóján

A satellitetracking.eu oldalon jelenleg hét aktív jeladós kék vércse és két amuri vércse mozgása követhető nyomon, a kék vércsék idei őszi útjáról itt olvashattok.

Az utóbbi napokban a kékek csapatának nagyobb része "megunta" Botswanát, s négyen visszamentek Namíbiába, egy pedig egészen Angoláig repült, némi pihenővel az Etosha Nemzeti Parkban.

Tarnaszentmiklóson jártunk, a kék vércse védelmi LIFE+ projekt szakmai találkozóján

Az elmúlt hét végén mi is részt vettünk kék vércse védelmi LIFE+ projekt első szakmai találkozóján Tarnaszentmiklóson. Sajnos csak az első napon vettünk részt, így a második nap érdekes terepi programjából kimaradtunk. De így is hasznos áttekintést kaptunk a projekt legfontosabb tervezett akcióiról, s a bennünket különösen érdeklő monitoring és kutatási terveiről.

Megérkeztek a kék vércsék a Kárpát-medencébe

Címkék:

Több ezer kilométeres út után mostanában érkeznek vissza a Kárpát-medencébe a telet dél Afrikában töltő kék vércséink. Nem sok időt töltenek azonban erőgyűjtéssel, szinte megérkezésük pillanatától  teljes erőből vetik bele magukat a költés előkészítésbe. Mivel a sólymok nem építenek fészket ez esetükben a fészek elfoglalását jelenti. Amennyiben pedig más is igényt tart rá, akkor harcot.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »