satellitetracking.eu

Mikor érkeznek haza fehér gólyáink?

Február végén már egyre többen kérdezgetik, hogy elindultak-e már, s vajon mikor érkeznek haza fehér gólyáink?

Akik évek óta figyelemmel kísérik a gólyákkal kapcsolatos szakmaibb honlapokon megjelenő híreket és az MME által közzétett adatokat, azokat már nem tévesztik meg a februárban megérkező gólyákról szóló híradások. Sejtik, hogy az Afrikában telelő magyar gólyák márciusban érkezhetnek haza, s a februári "elsők" valahol a Kárpát-medencében, vagy valahol Európa mediterrán régióiban tölthették a telet.

15 madárfaj 180 egyede, és látogatóik 6 kontinens 156 országából

A címből talán már sokan sejtik, hogy az alábbi rövid bejegyzés témája a jeladós madarak mozgásának bemutatására szolgáló adatbázisunk. A SATELLITETRACKING.EU 2012. június elejétől elérhető, s a kezdetektől több nyelvű honlapot az elmúlt 2 és 2/3 év alatt a világ 156 országából 115 326 felhasználó látogatta meg (716 905 oldalmegtekintés).

Nem véletlenül ilyen népszerű, hiszen a madarak vonulása és mozgásai régóta érdekli nemcsak a szűk szakmai köröket, hanem a madárkedvelők széles rétegeit is. A napjainkban használt műholdas helymeghatározó eszközök pedig olyan lehetőséget nyújtanak a madármozgások követésére, amelyekre a korábbi kutatási módszerek (pl. madárgyűrűzés) nem tettek lehetővé. 

Jelenleg 15 madárfaj 12 országban jelölt 180 egyedének 417 227 adata (koordináták és időpontok) érhető el, amelyeket tucatnyi szervezet gyűjtött az elmúlt 11 év alatt, 19 projekt keretében.

Már két jeladós gólyánk van a Dél-afrikai Köztársaságban!

Már több mint egy hónapja, hogy Picur - elsőként a magyar jeladós gólyák közül - megérkezett a Dél-afrikai Köztársaságba. Két napja Keszi is megérkezett oda, s az elmúlt hetekben egyre többen lépték át az Egyenlítőt. Az Afrikában telelő, s az utóbbi két hónapban adatokat is küldő tíz jeladós gólyánk közül öten már biztosan a déli féltekén kóborolnak. (Lehet, hogy már többen, de DalmaHófogó és Varbó jeladója 3-6 hete nem küldött újabb adatokat.)

Picurt és Keszit hárman is követik, Peter Mozambikban van, Michal és Horka pedig Tanzániában. Jeladós gólyáink között utóbbi az egyetlen kifejlett hím, s csak nemrég érkezett meg a Föld déli félgömbjére.

Kék vércséink és amuri rokonaik a dél-afrikai telelő-területeken, 2014-2015 fordulóján

A satellitetracking.eu oldalon jelenleg hét aktív jeladós kék vércse és két amuri vércse mozgása követhető nyomon, a kék vércsék idei őszi útjáról itt olvashattok.

Az utóbbi napokban a kékek csapatának nagyobb része "megunta" Botswanát, s négyen visszamentek Namíbiába, egy pedig egészen Angoláig repült, némi pihenővel az Etosha Nemzeti Parkban.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »