XII. Országos Sasszinkron – 2015. január 16-18.

Az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya és Monitoring Központja a HELCION LIFE programmal, nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve 2015. január 16-18-a között immár XII. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását.

Rétisas (fotó: Morvai Szilárd)

Hazánk területén számos, a sasfajok szempontjából kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel az állandó hazai populációhoz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak nálunk tölti a telet a parlagi sas kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része is. Ritkaságnak számít ugyan, de előfordul a szirti sas és a fekete sas is.

Regionális kezdeményezésekben néhol már több évtizede zajlik egy-egy kiemelten fontos területen a telelő sas állományok felmérése, azonban a helyi felmérések különböző módszerekkel és időpontokban történtek, így a telelő madarak becsléséhez csak korlátozottan lehetett az adatokat felhasználni. Ezért az MME Ragadozómadár-védelmi Szakosztálya 2004-ben elindította a legfontosabb területek egységes módszertannal és egy időben történő, ún. „szinkron” felmérését.

Az elmúlt években már több mint 300 felmérő járja be a legjelentősebb sas telelőhelyeket, akár az ország területének 10%-át is lefedve, és így az állomány nagy részét (egyes években akár 800 sast is) sikerül számba venni.

A tavalyi, XI. Országos Sasszinkron keretében 563 rétisast, 220 parlagi sast, 3 szirti sast és 7 fekete sast számláltak a szakemberek és önkéntesek Magyarországon (részletek >>).

Az idei, a XII. Országos Sasszinkron különlegessége, hogy az MME a HELICON parlagisas-védelmi program jászsági Sasközpontjában nyílt napot szervezve, hagyományteremtő szándékkal, elindítja a Sas Napot. A rendezvény célja a lakosság figyelmének felhívása hazánk rendkívül gazdag ragadozómadár-állományára, és a fokozottan védett parlagi sasok védelmére (részletek az I. Sas Nap programjáról >>).

 

Az éves sasszinkron menete:

  • Az egyes régiók felmérését koordinátorok hangolják össze, így aki részt tud venni a felmérésben, kérjük, őket keresse (lásd az adatlap "INFORMÁCIÓ" munkalapján)!
  • A felmérési területek kiválasztása, előzetes tájékozódás (megközelítés, útvonalak vagy megfigyelési pontok kijelölése stb.), a munkatérképek előkészítése.
  • Régión belüli területek felosztása a felmérők között.
  • Térképek, adatlapok, ismertető és a felmérendő terület pontos elhelyezkedésének eljuttatása a felmérőkhöz. Az UTM rácsozattal ellátott térképek az MME Monitoring Központjától is igényelhetőek.
  • Terepi felmérés JANUÁR 16-18 között a megadott protokoll szerint (a terepmunka során a munkatérképeken és a sasszinkron adatlapokon jegyezzük fel megfigyeléseinket).
  • Adatlapok beküldése JANUÁR 19-ig az MME Monitoring Központ monitoring@mme.hu email címére.
  • Értékelés és az eredmények közlése.

Kérünk mindenkit, hogy a felmérésekhez a letölthető adatlapot használja a program ismertetőjében leírtak szerint!

További tájékozódást segítő ismertető >>

Az „ADATLAP” munkalap mellett a „KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ” elnevezésű munkalapot is érdemes kinyomtatni (mindkettő egy-egy A4-es oldalra szerkesztett formában található).

Annak érdekében, hogy a korábbi éveknél gyorsabb és teljes körű összesítés és tájékoztató készülhessen, kérünk mindenkit, hogy a felmérés elvégzését követően azonnal, de legkésőbb január 19 éjfélig (a felmérést követő hétfő) küldje el az adatokat monitoring@mme.hu email címre!

Köszönjük!

Shop Nike Apparel, Shoes and Accessories

Hozzászólások

© MME-BirdLife Hungary »