XVI. Országos Sasszinkron – 2019. január 11-13.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immáron XVI. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását 2019. január 11-13. között.

Figyelem! A felhívás végén fontos infók olvashatók a MAP felméréseiben résztvevők számára!


Országos Sasszinkron eredmények 2004-2018 között

Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak nálunk tölti a telet a parlagi sas kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része is. Ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is.


Szakmai program

Az MME a partnereivel 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő, ún. „szinkron” felmérését. Az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében tavaly a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak az immáron Kárpát-medenceivé bővült felméréshez. A kibővült keretek között 427 felmérő (347 hazai és 80 szlovák, cseh, osztrák, szerb és román kolléga) járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit, hazánk tekintetében az ország területének közel 18%-át érintve, négy sasfaj 1014-1022 egyedét és tizenhárom további ragadozómadár-faj mintegy 9378 példányát számba véve.  

A tavalyi év kedvező tapasztalatai alapján az idei felmérés is nemzetközi keretek között, a Kárpát-medence legjelentősebb sastelelőhelyeit érintve valósul meg. A megfigyelési eredmények összesítését követően, várhatóan február elején készül el a sasleltár, amiről természetesen a lakosságot és a médiát is tájékoztatjuk.  


Az éves sasszinkron menete

  1. Az egyes régiók felmérését koordinátorok hangolják össze, így aki részt tud venni a felmérésben, kérjük, őket keresse (lásd az adatlap "INFORMÁCIÓ" munkalapján)!
  2. A felmérési területek kiválasztása, előzetes tájékozódás (megközelítés, útvonalak vagy megfigyelési pontok kijelölése stb.), a munkatérképek előkészítése.
  3. Régión belüli területek felosztása a felmérők között.
  4. Térképek, adatlapok, ismertető és a felmérendő terület pontos elhelyezkedésének eljuttatása a felmérőkhöz. Az UTM rácsozattal ellátott térképek az MME Monitoring Központjától is igényelhetőek.
  5. Terepi felmérés JANUÁR 11-13 között a megadott protokoll szerint (a terepmunka során a munkatérképeken és a sasszinkron adatlapokon jegyezzük fel megfigyeléseinket).
  6. Adatlapok beküldése JANUÁR 15-ig az MME Monitoring Központ monitoring@mme.hu email címére.
  7. Értékelés és az eredmények közlése.

Kérünk mindenkit (kivéve a MAP megfigyelőket!*), hogy a felmérésekhez a letölthető adatlapot használja a program ismertetőjében leírtak szerint!

További tájékozódást segítő ismertető >>

Az „ADATLAP” munkalap mellett a „KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓ” elnevezésű munkalapot is érdemes kinyomtatni (mindkettő egy-egy A4-es oldalra szerkesztett formában található).

Annak érdekében, hogy a korábbi éveknél gyorsabb és teljes körű összesítés és tájékoztató készülhessen, kérünk mindenkit, hogy a felmérés elvégzését követően azonnal, de legkésőbb január 15 éjfélig (a felmérést követő hétfő) küldje el az adatokat monitoring@mme.hu email címre!

Köszönjük!

Nagy Károly és Horváth Márton


*Fontos kiegészítés MAP megfigyelőknek:

  • MAP adatbázisba rendszeresen (vagy kevésbé rendszeresen) feltöltők természetesen a megszokott MAP fajlistázás keretében végzett bejárásaik adataival is hozzájárulhatnak a Sasszinkron felmérés eredményeihez.
  • Ha a MAP-ba feltöltik az adatokat, akkor arra kérjük őket, hogy a sasszinkronos excel táblát ne használják, az adatok felesleges duplikációjának elkerülése végett!
  • Arra is megkérjük adatgyűjtőinket, hogy ezen a hétvégén minden ragadozómadár esetében számlálást is végezzenek, tehát az egyedszám mezőt is töltsék ki a MAP adatfeltöltés során!
© MME-BirdLife Hungary »