Régebbi rendszertani sorrendben (Nomenclator 1998)
63% (29 szavazat)
Újabb rendszertani sorrendben (Nomenclator 2008)
20% (9 szavazat)
Magyar fajnevek ABC sorrendben
17% (8 szavazat)
Összes szavazat: 46
Kérjük, hogy azok szavazzanak, akik már résztvevői vagy hamarosan résztvevői lesznek valamelyik madárszámlálási programunknak!
Ha egy madármonitoring adatlapon vagy terepnaplóban lévő fajlistában kell megkeresned a fajokat, s feljegyezni az észlelt / számolt egyedeket, akkor melyik sorrendben szereted a fajlistát böngészni?
Erről szól ez a szavazás. Kíváncsiak vagyunk, hogy azok, akik részt vesznek felméréseinkben, melyik sorrendet kedvelik leginkább. Nem ígérjük, hogy biztosan a legtöbb szavazatot gyűjtő lehetőség sorrendjében lesz az újabb terepnaplóinkban a fajlista, de az eredmény hozzájárulhat döntésünk meghozatalához.
-
A régebbi rendszertani sorrend talán a legtöbb felmérő számára még ma is megszokottabb, a lista elején a búvárokkal, vöcskökkel, gödényekkel, gémekkel és gólyákkal, s csak ezek után következnek a ludak és récék. Ez a sorrend volt hazánkban hivatalos 2008-ig, melyet az 1998-ban megjelent Nomenclator is tartalmazott (Magyar, G., Hadarics, T., Waliczky, Z., Schmidt, A., Nagy, T. & Bankovics, A. (1998): Nomenclator avium Hungariae. Magyarország madarainak névjegyzéke. Madártani Intézet - MME - Winter Fair, Budapest - Szeged. 202 p.).
-
A 2008-ban megjelent Nomenclator (MME Nomenclator Bizottság (2008): Magyarország madarainak névjegyzéke. Nomenclator avium Hungariae. Magyar Madártani Egyesület, Budapest. 278 p.) már az újabb rendszertani sorrendben ismerteti a fajokat, melyben a Lúdalakúak és a Tyúkalakúak rendje előre került, s csak ezután következnek a Búváralakúak, Vöcsökalakúak, Gödényalakúak, Gólyaalakúak stb.
-
Talán sokan kedvelik, ha a fajlisták a magyar fajnevek sorrendjében használhatóak, bár azért ettől a legtöbb madarász idegenkedik, mert egyrészt a magyar fajnevek is időnként változnak (sajnos néha a tudományos nevek is!), másrészt vannak akik más vagy régebbi magyar nevet használnak egy-egy fajra.