- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
A fehér gólyák is befészkelték magukat a MAP adatbázisba!
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
Néhány nappal ezelőtt írtam róla, hogy gondos előkészítő munka után a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) adatait importáltuk a MAP adatbázisba. A cikk végén megemlítettem, hogy a következő hasonló adatimportálás a fehér gólya fészekadatbázis költési eredményeit fogja tartalmazni.
Ma reggel megtörtént az import, így a fehér gólyák nagy számban befészkeltek a MAP adatbázisba. Ennek részleteiről írok az alábbiakban.
Ugyanannak a gólyafészeknek (Szorgalmatos, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) egy évi
költési adata látható a bal oldalon a MAP adatbázisban (alkalmi megfigyelési űrlapon),
amelynek a jobb oldalon a Gólyafészek adatbázisban lévő adatlapja és térképe.
Néhány információ az importálásról:
- Azokkal az adatokkal dolgoztunk, amelyek fel voltak töltve 2015. január 26-ig Gólyafészek adatbázisba. (Ekkor exportáltuk az adatokat az elemzésekhez, amelyből az éves beszámoló is készült: Nem csökken, de egyre sérülékenyebb a magyarországi fehérgólya-állomány)
- Minden olyan gólyafészek költési eredményeit importáltuk, amelynek voltak megfelelő koordinátái, de csak azokat az éveket, amelyekben lakottak voltak.
- 78 764 költési eredmény adatot exportáltunk, s ebből 42 697 felelt meg a fent említett követelményeknek (a legkorábbi 1952-ből származik, de az adatok zöme a 2005 utáni évekből való).
- Ha egy fészekben egy adott évben volt fészkelésbe kezdő pár és/vagy fiókák is, akkor C FV kódot kapott, ha nem volt költés, de a fészek lakott volt, akkor B FV kódot.
- Természetesen ezeket az adatokat nem lehetett fajlistaként importálni, ezért alkalmi megfigyelési adatként kerültek be a MAP adatbázisba.
- Mivel a legtöbb esetben egy költési eredmény adathoz nem tartoztak napi megfigyelések (a költési eredmények egy fészek esetében évente egyszer kerülnek feltöltésre, sok esetben több napi megfigyelés eredménye alapján), így nem ismerjük a megfigyelések pontos napját, ezért minden egyes év adatát az adott év júniusának 15. napjára írtuk +/- 10 nap pontosságot megadva (a költések eredményességét abban az időszakban mérik fel általában).
- Sajnos, mivel a Gólyafészek adatbázisban a megfigyelőknek nincs rögzítve a felmérő azonosítójuk vagy nem is rendelkeznek azzal (a MAP adatbázisban kötelező mező), ezért minden onnan származtatott adat az MME Monitoring Központ "felmérő azonosítójával" került a MAP-ba. S ez minden olyan adatbázisunk importálásakor így lesz, amikor nem rendelkezünk felmérő azonosítókkal.
A fajok összesítő térképein a fehér gólya térképe az elmúlt egy-két évtizedre vonatkozóan
már meglehetősen bordó lett, azaz jó a lefedettség a C* FV** kódokból. :-)
*C: Biztos fészkelés; **FV: fészkelési valószínűség
Az áttekintő térképen is megnőtt a lefedettség a 2014 előtti időszakra vonatkozóan.
Még ha csak egy faj miatt is, de zöldbe borultak az eddig üresen álló területek is.
De ez ne tévesszen meg senkit, mert a zöld éretlen,
tehát még sok munka áll előttünk! ;-)
Adidas Neo Shoes Mens Sneakers Sale,Official Adidas Neo Shoes Womens Online
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |