- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Ha madárhangok, akkor Xeno-canto!
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
Amióta megszüntettük a Monitoring Központ régi honlapját (mme-monitoring.hu), azóta egyre többen keresnek bennünket, hogy hol találhatnak jó minőségű madárhang felvételeket, ha tanulni akarnak vagy éppen egy-egy számukra ismeretlen hang gazdáját szeretnék meghatározni. A kétezres évek első felében valóban hiánypótlóak voltak a honlapunk madárfajokat bemutató oldalai, s különösen az azon elérhető madárhang felvételek*. Ma azonban már világszerte számos kiváló madárhang adatbázis áll rendelkezésünkre, amelyek közül kiemelkedik a Xeno-canto**.
*Persze a honlapunk madárfajokat bemutató adatbázisának hangfelvételei előtt is próbáltuk segíteni új felmérőinket, hogy ne csak terepen fejleszthessék madárhang ismereteiket (bár a terepi élmény alapján sokkal jobban rögzül ez az ismeret is). Talán sokan még emlékeznek a "Madárhang kalauz" címen kiadott 3 részes magnetofon kazetta sorozatunkra, amelyeken közel 130 madárfaj hangjait rögzítettük. Országh Mihály felvételei voltak azokon, s az MMM program első éveiben több száz új felmérőnknek postáztuk a felmérések kezdete előtt, a hozzá készített ismertető füzettel együtt. Később a Zsoldos Árpád hangfelvételeiből készült CD kiadványokat (Madárdalok Magyarországról I-III., Madárdalok a kertben és a ház körül, Az éjszaka hangjai) szintén százával ajándékoztuk az MMM felmérőknek.
**A Xeno-canto-t két holland biológus, Bob Planqué és Willem-Pier Vellinga indította útjára 2005-ben. Azóta folyamatosan fejlesztették, s mivel egyre többen töltötték fel madárhang felvételeiket, mára a legjelentősebb gyűjtemény lett a világon.
A Xeno-canto adatbázisa mára valóban impozáns lett, szinte alig vannak olyan madárfajok, amelyekről legalább egy hangfelvétel ne lenne feltöltve.
Jelenleg 227654 felvétel érhető el 9289 madárfajról. Valójában 9301 fajról, ha a háttérben hallott fajokat is számításba vesszük (ez a madárfajok 87%-a).
Európa 731 madárfaja közül 707-ről vannak hangok a Xeno-canto-n (97%, egy részük csak háttérhang fromájában), tehát nem nagyon találhatunk olyan fajt, amiről nincs. Valószínűleg azok hangjai nem is lehetnek nagyon jellegzetesek.
Magyarország területéről jelenleg mindössze 337 felvétel található, s azok többségét sem magyarok gyűjtötték és töltötték fel, ezért ajánlom mindenkinek, aki készít jó minőségű felvételeket, hogy bővítse az adatbázist!
Amint az a madarászok között köztudott, sok madárfajnak jellegzetes "tájszólása" van, s jelentősen különbözhet például egy angol erdei pinty és magyar éneke, de az ének- és egyéb hangok egyedi változatossága is jelentős, ezért van értelme a gyakoribb fajokról is újabb felvételeket feltölteni.
Szóval rajta, használjátok a Xeno-canto-t!
Ne feledjétek, a madármegfigyelő a hangok ismerete nélkül nem boldogul!
Ahogy Zsoldos Árpád írta korábban egy blogbejegyzésében:
"Minden madártani kutatómunka alapja, az alapos fajismeret. Ahhoz, hogy a madárhatározásban kellő jártasságot sajátítsunk el, mindenek előtt türelemre, kitartásra, egy tapasztalt segítőtársra, egy jó terepi határozókönyvre és sok-sok időre van szükség.
A látott madár biztos felismerése azonban még nem elég ahhoz, hogy komolyabb madártani munkát, például egy terület átfogó madártani felmérését elvégezzük. A madárfajok jelentős része ugyanis rejtett életet él, jelenlétüket csak hangjuk alapján észleljük. Vannak olyan fajok is, melyeket megpillanthatunk ugyan a terepen, ám annyira hasonlítanak egy rokon fajra, hogy biztos elkülönítésük csak hang alapján lehetséges.
A madarak hangjának megismerése, a hang alapján történő madárhatározás elsajátítása tehát nélkülözhetetlen a terepen végzett madártani kutatómunkához."
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |