- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Jeladós fehér gólyáink őszi vonulása
Mint arról már több alkalommal hírt adtunk, a „Magyarország - Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködés Operatív Program 2007-2013” támogatásával zajló „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” című projekt keretében 11 fehér gólyára műholdas jeladó került. Útjukat folyamatosan a nyomon lehet követni a www.satellitetracking.eu honlap interaktív térképén, valamint a projekt gyakran frissülő blogjában. A jeladós gólyák nagy része (egy kivételével), már távoli tájakon jár.
Akik Afrikában vannak
A Magyarországon és Szlovákiában megjelölt madarak közül 3 érte el Afrikát. Az első Patak, már augusztus végén csádi telelőhelyére érkezett, itt a Száhel-övezetben a sivatag peremén töltötte a szeptembert. Előbb nyugatnak, majd keletnek tartva egy nagy kört tett meg. Október közepén a térséget elhagyva délnek fordult és kisebb megállókkal Abéché városának körzetébe repült. Innen délkeletnek fordult és visszatért Szudánba, majd egy 1000 kilométeres út végén, november elejére a vitatott hovatartozású Abey tartományba, a 10. szélességi kör alá ért. Majd egy újabb ezer kilométeres nyugati irányú vonulás végén, Szudán és Dél-Szudán határvidékét követve jutott el az Etióp-magasföldre. November 20-tól a felföld 2200-2300 m magasan fekvő mezőgazdasági területein táplálkozott, december elején pedig megérkezett Debre Markos városának környékére.
Patak vonulási térképe >>
Olivér, a Kassa mellett jelölt madár szintén már augusztusban elérte Afrikát, csak ő Patakkal ellentétben a Nílus-völgyéből nem nyugatnak, hanem délnek fordult , így Szudánban kezdte meg a telelést New Halfa környékén. A város környékének mezőgazdasági területein tartózkodott egészen szeptember közepéig. A térséget és Szudánt 23-án hagyta el, amikor Eritreán keresztül Etiópiába repült. Itt egy kisebb megálló után szeptember végére érte el a Yangundi Rassa Nemzeti Park területét. Innen október 6-án, útjának legkeletibb kitérőjeként, pár órára Szomáliába is ellátogatott. Október 7-én aztán Etiópiában elhallgatott a jeladója és csak december 10-én adott újra, ekkor már a kenyai határ közeléből.
Olivér vonulási térképe >>
Tisza a harmadik madarunk, amely elérte az afrikai kontinenst. Az előző két madárnál később indult és augusztus végén érte el Isztambult, de a Boszporuszon egy ideig még nem kelt át. Itt az öreg földrész egyik legnagyobb, Isztambult kiszolgáló szeméttelepén táplálkozott, és csak szeptember 15-én indult tovább. Csapatával a már Ázsiában található Izmit hulladéklerakójára repült. Szeptember 22-én aztán újra útra kelt és már normális ütemben vonult Afrikáig, ahová a szeptember 28-ai Vörös-tenger feletti átkelés után érkezett meg. Október elsején érte el az Asszuáni-gátat, ahol a Nasszer-tó egyik öblében töltött 3 napot, majd 6-án érte el a Nasszer-tó déli végét a már szudáni Wadi Halfa városát. Utolsó adata másnap innen, a város melletti kopár sziklákról jött.
Tisza vonulási térképe >>
Akik Ázsiáig jutottak
Sajnos a kontinensen több gólyánk is elpusztult. Köztük Bartolomej már augusztus végén. Ő Olivérrel együtt indult Kassa mellől, de Törökország lelőtték, ahogy azt később egy török madarásztól megtudtuk.
Bartolomej vonulási térképe >>
Duna, egyike a már felnőttként jelölt gólyáinknak, szintén csak Törökországig jutott. Ő csak szeptember 16-án kezdte meg a vonulást, de akkor jó ütemben délkeletnek tartva 23-ára már el is érte az Ázsiát és Európát elválasztó Márvány-tenger partját. Itt viszont nyugatnak fordult és a Dardanellák tövében maradt egész októberre, s az Égei-tenger partján lévő sósmocsarakban, illetve a környező mezőgazdasági területeken táplálkozott. November 9-én aztán megindult, s a többi gólyánkkal ellentétben nem a Boszporuszon, hanem a Dardanelláknál kelt át a Márvány-tengeren. Sajnos Ázsiában nem sokáig jutott, mert Bursatól délre valami útját állta. Feltehetően egy ragadozó végezhetett vele.
Duna vonulási térképe >>
Aktív jeladós gólyáink közül Zagyva az utolsó, amely még Ázsiában van. Ő egy nagyon szokatlan vonulási utat választott. A Kárpát-medencében még tartotta a helyes délkeleti irányt, de egy pár napos Kazán-szorosban eltöltött pihenő után egyenesen délnek fordult, és Szerbián, majd Macedónián keresztül Görögországba vonult. A Chalkidiki-félsziget legnyugatabbi nyúlványán, Kasszandrán érte el az Égei-tengert. Itt szeptember 8-án tett egy rövid próbálkozást útja folytatására, de felismerve, hogy a tengert nem tudja átszelni, visszafordult, és egy börtönfarm közelében töltötte a következő egy hónapot. Október 11-én átkelt a félsziget másik ágára Sithoniára. Itt a görög társszervezetünk önkéntesei megfigyelték. Ekkor fény derült arra, hogy nincs egyedül, egy másik fiatal gólyával mozog együtt. Október végén, egy repülésre rendkívül alkalmas napon átszelte az Égei-tengert. Összesen 250 km-t tett meg a nyílt tenger felett, ami nem kis teljesítmény egy gólya részéről, amely köztudottan kerüli a nyílt vizek feletti repülést. A török partok elérése után, másnap már Izmirben, Törökország egyik legnagyobb városának egyik tízemeletes házán éjszakázott. Novemberben folytatta útját az Égei-tenger partján és kisebb megállókkal haladva, 12-én érkezett meg Saklikent Mili Parki természetvédelmi terület közelében fekvő folyóvölgybe. Itt jó táplálkozó területet találhatott, mert majd két hetet eltöltve 24-ig maradt. Ekkor továbbállt és egy 60 km-re-keletebbre lévő folyóvölgybe repült át. A hónap végére már ugyanazon terülten volt, ahol a megelőző két hetet töltötte. Jelenleg is itt, a Saklikent Mili Parki természetvédelmi terület közelében tartózkodik, viselkedését nézve telel, és az is lehet, hogy már nem is vonul tovább.
Zagyva vonulási térképe >>
Akik Európában maradtak
Lókos még a Kárpát-medencében tartózkodik, ő a másik öreg gólyánk. Szeptember első felében Dejtáron, az Ipoly völgyében került elengedésre. Innen a harmadik napon távozott és az Ipolyon átkelve, a folyó már szlovák oldalán fekvő Ipolykesziben táborozott le. A falu egyetlen fészkét elfoglalva a következő időszakot, egészen október 11-ig itt töltötte. Viselkedése kora tavaszias volt, a fészkét rendezgette, sokat ült benne, és csak a falu közvetlen környékén táplálkozott, még a krumpli szedésben is részt vett. Nagyon otthonosan viselkedett, mintha csak a később érkező párját várta volna. Az Ipoly-völgyből a szomszéd településeken eltöltött pár nap után október 17-én távozott a nógrádi Szátokra, ahol egészen a hónap végéig maradt. Október 30-án aztán végre megkezdte lassú, megkésett vonulását délkelet felé. A Jászság és Mezőtúr után Szarvas külvárosa következett. Innen két napos pihenő után folytatta útját és Orosháza határában állt meg. Több megálló után a Mezőhegyeshez tartozó Kamaráspusztára ért. Itt olyannyira jól érezte magát, hogy két és fél hetet maradt, majd talán a havazás közeledtét megérezve, sietve elhagyta az országot. Jelenleg az Aradtól délre fekvő Németság településen tartózkodik.
Lókos vonulási térképe >>
Sajnos több gólyának sem sikerült elhagyni az ősszel Európát, így járt Alma,Boris, Kraszna, Szamos és Hont is.
- Alma vonulási térképe >>
- Boris vonulási térképe >>
- Kraszna vonulási térképe >>
- Szamos vonulási térképe >>
- Hont vonulási térképe >>
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |