- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Mikor érkeznek haza fehér gólyáink?
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
Február végén már egyre többen kérdezgetik, hogy elindultak-e már, s vajon mikor érkeznek haza fehér gólyáink?
Akik évek óta figyelemmel kísérik a gólyákkal kapcsolatos szakmaibb honlapokon megjelenő híreket és az MME által közzétett adatokat, azokat már nem tévesztik meg a februárban megérkező gólyákról szóló híradások. Sejtik, hogy az Afrikában telelő magyar gólyák márciusban érkezhetnek haza, s a februári "elsők" valahol a Kárpát-medencében, vagy valahol Európa mediterrán régióiban tölthették a telet.
Arra a kérdésre, hogy a Kárpát-medencében fészkelő fehér gólyák többsége elindult-e már, pontos választ nem adhatunk, de feltételezhetően még nem, s talán csak a következő napokban indulnak el. Jelenleg csak arra alapozhatjuk ezt a feltevést, hogy a GPS-GSM jeladóval Afrikában lévő négy "öreg", azaz korábban már költő jeladós gólyánk közül az utóbbi napokig csak Varbó mozgása mutatott arra utaló jeleket, hogy talán már hazafelé tarthat.
Az elmúlt években jeladóval Afrikába eljutó gólyáink adatai alapján az is feltételezhető, hogy a magyar fehér gólyák nagyobb része az Egyenlítőtől északra, Csádban és Szudánban tölti a telet, s talán csak kisebb részük vonulhat délebbre, Etiópiába, Kenyába, Tanzániába, sőt egy részük Zimbabwéig, Botswanáig és Dél-Afrikáig is eljut. (Azt, hogy Dél-Afrikában is telelnek magyar gólyák, már több mint 100 éve tudjuk a gyűrűzött egyedek megkerülési adatai alapján.)
Az Afrikában telelő gólyáink előőrsei már elindulhattak, s a következő napokban biztosan elindulnak, de a többség még várhat több napot vagy hetet is. Ha elindulnak, akkor viszont belehúznak, hiszen tavasszal sietősebb a dolguk, mint ősszel. A költés mielőbbi, de már megfelelő körülmények (tavaszias időjárás) között történő megkezdése sürgeti őket. Így aztán az Egyenlítőtől északra telelők akár két héten belül is hazaérhetnek, ha egy-egy kedvezőtlen időjárási front fel nem tartóztatja őket.
A fiatalokról régóta tudjuk, hogy első egy-két évükben nem térnek vissza a kikelésük közeli régiójába, s ezt a jeladóval megjelölt madaraink példáján is láthattuk. Csak Törökországig repültek vissza, s azt sem sietve, inkább április - május hónapokban tették meg ezt az utat. A most Afrikában lévőknek sem jutott még eszébe észak felé fordulni. Egyelőre élvezik az afrikai napsütést.
A Gólyafészek adatbázisban jelenleg 3616 olyan megfigyelési adattal rendelkezünk, amelyek az első vagy második gólya fészekhez történő megérkezését rögzítik, s ezek alapján az elmúlt években az érkezések 90 %-a március 20. és április 23. között történt. Mindössze az adatok 2 %-a szerint érkeztek korábban! Ez alapján kijelenthető, hogy a magyar fehér gólyák többsége március végétől április végéig érkezik meg a fészekhez.
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |