- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Nyitókonferencia - Határon átnyúló madártani monitoring hálózat és on-line adatbázis fejlesztése
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület a „Magyarország - Románia Határon Átnyúló Program 2007-2013” keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, partnerségben a romániai Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti szervezetével, a Román Madártani Egyesülettel (SOR) és a Milvus Csoporttal, 2011-ben közös projektet indított „Határon átnyúló madártani monitoring hálózat és on-line adatbázis fejlesztése” címmel.
A projekt célja a határ mentén elhelyezkedő természeti értékekben gazdag területek hosszú távú megőrzésének megalapozása. Ehhez szükség van a területek természeti állapotában bekövetkező változások nyomon követésére, amit a madarak érzékenyen jeleznek. A projekt során átfogó, összehangolt madártani felméréseket végeznek önkéntesek bevonásával. A terepen gyűjtött adatok kezelésére közös on-line adatbázist hoznak létre, melynek segítségével folyamatosan friss adatokkal tudnak szolgálni a nyilvánosság, a döntéshozók, a fejlesztők, az állami és a civil természetvédelmi szakemberek részére, ezzel is hozzájárulva a határ menti régiók természeti értékeinek hatékonyabb megőrzéséhez.
A Projekt nyitó-konferenciáját 2011. február 18-19. között rendezték meg Nyíregyházán, melyen az érintett megyék madárvédelemmel foglalkozó civil szervezeteinek képviselői és az érintett környezet- és természetvédelmi hatóságok szakemberi vettek részt. A résztvevők – rövid előadások keretében – megismerhették egymás munkáját, azok eredményeit, a felmerülő problémákat. Megvitatták a tervezett felmérések módszereit és megismerhették az on-line adatbázisok fejlesztése során alkalmazott technológiákat.
A nyitórendezvény után hamarosan megkezdődnek a terepi madárszámlálások, melynek során önkéntesek járják majd az érintett nyolc megye felmérésre kijelölt területeit.
Ha Ön jól ismeri a madarakat, s szeretne bekapcsolódni a felmérésekbe, keresse meg a projekt vezetőit, s önkéntes munkájával támogassa a határokon átnyúló együttműködést!
További információk:
Görögh Zoltán
Projektmenedzser
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
gorogh.zoltan@mme.hu
szakmai kérdésekben
Nagy Károly
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
nagy.karoly@mme.hu
a romániai oldalon
Nagy H. Beáta
Erdélyi Kárpát Egyesület Szatmárnémeti
nagy.beata@gmail.com
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |