- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Sikeres volt a hazai fehér gólyák költése 2011-ben
Az idei év minden korábbinál jobb költési eredményeket hozott a hazai fehér gólya állományban. Az átlagos fészkenkénti fiókaszám a sikeresen költő pároknál elérte a 3,45 egyedet, az összes fészkelő párra nézve pedig a 3,1-et. Utóbbi szám egy átlagos évben 2,5, míg tavaly 1,65 volt.
A 2011-es év sikerének legvalószínűbb oka - a madarakra nézve - kedvező időjárás volt. A május-júniusi időszakban, amikor a kikelő és cseperedő fiókák a legérzékenyebbek, nem volt esőzéssel együtt járó hirtelen és tartós lehűlés, és később is csak ritkán fordultak elő olyan viharok, melyek kárt tehettek volna a fészekaljakban.
Míg egy átlagos évben 2-3 olyan fészekaljjal találkozhatunk, amelyből 6 fióka repül ki, az idén 15 ilyenről volt tudomásunk. 5 kirepülő fiókáról, melyekből gyenge években 30-50, az átlagnál jobb években 100-150 fordul elő, 2011-ben már 350 adat került be a Monitoring Központ adatbázisába. A hazai költőállomány nagysága az elmúlt 40 évet tekintve stabil, a hosszú távú vonulókra jellemző ingadozásokkal 4-6 ezer párra tehető. Ehhez a stabilitáshoz mindenképpen szükség van a hasonlóan jó évekre, melyek tompíthatják a rossz évek során – mint amilyen a tavalyi is volt – valamint a vonulás és telelés idején jelentkező negatív hatásokat. Az eddig feldolgozott adatok alapján a 2011. évi fészkelő állományt 5.800 párra becsüljük.
Folyamatosan érkeznek az adatok a Madárgyűrűzési Központba is. Az eddig beérkezett jelentések szerint 1.021 fehér gólyát gyűrűztek az idén Magyarországon, ebből 958 madarat távcsővel is leolvasható módon. Közel száz egyedet nem fészekben, hanem különböző repatriáló telepeken jelöltek elengedés előtt. Eddig 48 madár került meg elpusztulva vagy sérülten, a legtöbb esetben (31) áramütés következtében. 24 madarat a jelölőgyűrűje alapján egészségesen sikerült azonosítani, közülük nyolcat már a vonulásuk során Izrael területén, a többit még itthon a fészek 0-100 km-es körzetében. A fehér gólyák mellett a fekete gólyák, a kanalasgémek, a rétisasok, a parlagi sasok, a vörös vércsék, a kék vércsék, az erdei fülesbaglyok és a szalakóták is átlagon felül „teljesítettek”.
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |