- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Töltsd ki a "Fajfelismerési adatlapot", ami már a MAP adatbázisban is elérhető!
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
Az elmúlt héten összekötöttük az MMM és a MAP adatbázisokban a „Fajfelismerési adatok” adattábláját. Mostantól tehát bármelyik adatbázisban kitöltheted a „Fajfelismerési adatlapot”! Miért töltsd ki? Erre is válaszokat kapsz ebben a cikkben.
Az MMM felmérésekben korábban résztvevők már ismerik az 1999 óta használatban lévő „Fajfelismerési adatlapot”. Ennek kitöltése a MAP adatbázisban is szükséges, s ugyanazon az űrlapon történik, mint az MMM adatbázisban. Mindazok, akik korábban kitöltöttek már ilyen adatlapot, bármikor tudják frissíteni, amennyiben egy vagy több faj látvány és/vagy hang alapján történő felismerése a legutóbbi kitöltés óta megváltozott. Ha tehát változás történt egyes fajok felismerési jellemzőiben (ez a legtöbb esetben pozitív irányú), akkor már érdemes frissíteni az online adatbázisban.
Mire szolgál a „Fajfelismerési adatlap”? – Az adatok feldolgozásakor fontos tudnunk, hogy egy adott négyzetben nem észlelt fajok azért nem szerepelnek-e a „MAP terepnaplóban", mert valóban nem fordultak elő vagy esetleg azért, mert a felmérő bizonytalan volt egyes fajok azonosításában. (Ezen adatokat bizalmasan kezeljük, csak az űrlap kitöltője számára elérhetőek!)
Az adatlapon meg kell jelölni azt, hogy az egyes fajokat látvány és/vagy hang alapján biztosan felismered-e vagy sem. Ha a terepi munka során egy bizonyos fajt nem tudnál biztosan azonosítani (ezt gondolod), akkor a „bizonytalan felismerés” kategóriát válaszd!
A fajfelismerési adataid és a kitöltéshez vagy frissítéshez szükséges űrlap a MAP adatbázisban az Adatfeltöltés menüpontban érhető el: Fajfelismerési adatok >>
Miért töltsd ki?
-
Ha korábban még nem tölötted ki, akkor azért, mert ahogy az MMM programban 1999 óta, úgy a Madáratlasz Program (MAP) adatainak feldolgozása során is lesznek olyan elemzések, amelyekbe csak azoknak a megfigyelőknek az adatait tudjuk felhasználni, akik töltöttek fel fajfelismerési adatlapot is.
- Fontos megjegyezni, hogy az első kitöltéskor különösen figyelj oda az "Időszak kezdete" mező dátumának megadására! (Ebben a mezőben lehet megadni, hogy az adott "Fajfelismerési adatlap" melyik naptól kezdve tekinthető érvényesnek. Az adatbázis automatikusan megad egy dátumot, melyet a felmérő tetszés szerint módosíthat. Az első fajfelismerési adatlapodat attól a dátumtól egy kicsit korábbira állítsd, mint amikortól kezdve már vannak feltöltött MAP megfigyelési adataid. Így érvényes lesz minden megfigyelési adatodra. Persze időnként nem árt majd frissítened!)
- Ha korábban már kitöltötted, mert MMM felmérő vagy, akkor is érdemes időnként frissítened, hiszen a fajfelismerési tudásod általában változik. A legtöbb esetben javul, s egyre több fajt tudsz biztosan azonosítani. Ezt pedig a "Fajfelismerési adatlapodnak" is illene tükröznie. ;-)
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |