Madáratlasz Program

Meghívó - Madárszámlálók és Madárgyűrűzők V. Országos Találkozója

Kedves Kollégák!

Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt a Madárszámlálók és Madárgyűrűzők V. Országos Találkozójára!

Sajnos az ötödik MMOT-t biztosan nem tudjuk megrendezni a megszokott formájában, így ezúttal csak online találkozunk! Reméljük, ha ezen a rendhagyó módon is, de sokan összejövünk!

Működik a lázmérőnk?

Talán néhányan még emlékeznek a lázmérő hasonlatra* a 2002-ben megjelent kiadványunkból (Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) 1999-2000), amit azóta is gyakran használunk. Lényege, hogy a közösen végzett madárszámlálási programjaink a betegeknél használt lázmérőhöz hasonlóan tájékoztatnak a madárfajok állományainak és élőhelyeinek állapotáról, hogy szükség esetén orvosolni lehessen egyes problémákat.

Ahhoz, hogy a mi lázmérőnk hazánk területére vonatkozóan megbízható adatokat szolgáltasson, önkéntes megfigyelőinknek megfelelő időben, számban és térbeli eloszlásban terepen kell adatokat gyűjteniük. Az elmúlt két hónapban - a COVID-19 helyzet miatt - ez kérdéses volt, s ez a cikk afféle helyzetjelentés arról, amit az eddigi adataink alapján válaszolni tudunk a címben feltett kérdésre.

40000!

Címkék:

18:08 perckor felkerült a 40 ezredik teljes fajlistás adatsor a MAP adatbázisba! Az elmúlt 5 évben számos cikkben szerepelt a teljes fajlista és annak fontossága, s ez is jelzi, hogy miért olyan jelentős számunkra ez az újabb mérföldkő.

Köszönet illeti mind az 531 megfigyelőt, aki legalább 1 teljes fajlistás adatgyűjtésben is részt vett az elmúlt években!

Mit számláljak júliusban?

A rövid válasz az idei év MAP Prioritás anyaga szerint: a költési időszakban a ritka- és telepesen költő fajokat, a MAP 1-es terepnaplóban javasolt fajokat, sőt amikor csak lehetőségünk van rá, akkor a EuroBirdPortal fajlistáján szereplő fajokat is, sőt időnként akár minden madárfajt (lásd MAP - Prioritások 2018 / 2.).

Most ne elégedjünk meg ennyivel. Ebben a cikkben konkrétabb leszek, olyan példákkal, amelyek azokhoz is szólnak, akik az elmúlt években nem vagy csak alkalmanként kapcsolódtak be a Madáratlasz Program (MAP) felméréseibe, vagy kezdő madarászok, ezért nem is tudnának bekapcsolódni a "klasszikus fajlistázásba". Félretesszük azt a tényt is, hogy jó ideje már a költési időszakon kívül is gyűjtjük a fajlistákat.

Ezúttal koncentráljunk arra, hogy júliusban milyen adatokkal tudunk még hozzájárulni a 2020-ban megjelenő Madáratlasz könyvhöz, amihez az adatgyűjtést augusztus végén lezárjuk.

Prioritások 2018 / MAP és MMM

Kedves Koordinátorok és Madármegfigyelők!

2017-ben az Európai Madáratlasz (EBBA2) utolsó adatgyűjtési éve miatt, az volt az elsődleges prioritásunk, hogy az 50*50 km-es UTM négyzetekre vonatkozóan elegendő mennyiségű és minőségű adatokkal rendelkezzünk. Az idén viszont elérkeztünk a saját Atlaszunk* utolsó adatgyűjtési évéhez, így a Madáratlasz Program (MAP) szempontjából a fő prioritás is ennek megfelelően alakul. Tavalyi „prioritás anyagunk” kizárólag a MAP prioritásaira koncentrált, az idén viszont a Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program prioritásai is részét képezik.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »