önkéntes

Megújult MAP kihívások

Az idén még nem volt MAP kihívás, így éppen ideje, hogy legyen. Valójában már elindult, hiszen az egyikben a pontgyűjtés időszaka 2019. augusztus 19-én elkezdődött. Egy dologban jelentősen különböznek majd a korábbiaktól: mostantól minden újabb kihívásra a MAP adatbázison belül lehet jelentkezni, s a pontok számítását is a rendszer végzi el automatikusan.

Hétvége: pihenés vagy madárszámlálás?

Sokunkban felmerül ez a kérdés a hétvégék előtt. 20 éve április-június és január hónapokban az MMM felmérőkben, az elmúlt 5 évben pedig szinte minden hétvégén az aktív MAP megfigyelők egyre szélesebb táborában is.

Persze azt is mondhatjuk, hogy nekünk a madárszámlálás egyben pihenés is. Ezzel azért sokan vitatkoznának azok közül, akik MMM számlálásokat végeznek, amikor napkelte előtt elindulnak, hogy délelőtt 10-ig befejezzék a 15 megfigyelési pontjuk bejárását. Az talán találóbb kifejezés, hogy feltöltődünk, ha madarakat számlálunk. :-)

Ezúttal 20 év MMM és 5 év MAP felmérései alapján számszerűen is bemutatom, hogy főként a hétvégéken számláljuk-e a madarakat vagy sem?

Fotózz szitakötőket! Elindítottuk a Természetfigyelő adatbázist

Természetfigyelő azoknak a természetjáróknak szeretne on-line platformot biztosítani, akik fotóikat és megfigyelési adataikat egy adatbázisban szeretnék nyilvántartani és megosztani másokkal, miközben ezzel a természetvédelem és a tudomány számára is hasznos adatokkal szolgálnak.

Elsőként a szitakötők lesz az a rovarcsoport, amelynek fotóit és adatait gyűjtjük. Tehát a rendszert ezen az állatcsoporton keresztül fogjuk tesztelni, s a további fejlesztések irányait ezen tapasztalatok alapján fogjuk meghatározni.

A dolog egyszerű: ha sétád során lefotóztál egy szitakötőt, akkor a képeket  néhány fontosabb infóval  töltsd fel a Természetfigyelő adatbázisba. Ha a fajt nem tudtad meghatározni, az itt nem okoz gondot, mert lesz aki helyetted megteszi ezt! Hogyan? – erről is olvashatsz a cikk további részében.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »