nyár

7 hét

Minden nyáron megérkezik az uborkaszezon, ami a MAP esetében a feltöltött fajlisták számának csökkenésében jelentkezik a költési időszakok végén. A COVID-19 miatt furcsán alakult idei évben sincs ez másképpen. Éppen ezért indítunk egy 7 hetes rövid kihívást, hátha néhányan megtáltosodnak a nyár végi gyülekezők és az őszi vonulás időszakában.

Kihívás, ami a 7, vagyis a hetes szám körül forog.

Megújult MAP kihívások

Az idén még nem volt MAP kihívás, így éppen ideje, hogy legyen. Valójában már elindult, hiszen az egyikben a pontgyűjtés időszaka 2019. augusztus 19-én elkezdődött. Egy dologban jelentősen különböznek majd a korábbiaktól: mostantól minden újabb kihívásra a MAP adatbázison belül lehet jelentkezni, s a pontok számítását is a rendszer végzi el automatikusan.

Térkép és grafikon / Rigók télen-nyáron

Még a múlt hétvégén raktam össze a hazánkban előfordult rigókról (Turdus sp.) három "táblát", hasonlóan a korábbi őrgébicseshez, hogy aztán majd némi magyarázó szöveggel az MME honlapon bemutassam, mit is tudunk róluk a MAP és az MMM adatai alapján.

Csatlakoztunk az EuroBirdPortal projekthez - ehhez is kell a MAP!

Egy hete írtam az EBBA2 eredményesen lezárult harmadik kísérleti adatszolgáltatásáról, s most egy másik örömteli, de újabb feladatokat is jelentő európai kezdeményezésről számolok be, amit az EBCC indított néhány éve, s most mi is csatlakoztunk hozzá. Az EuroBirdPortal (EBP) projekt szeretné európai léptékben nyomon követni a madarak előfordulásának tér- és időbeli mintázatát. Eddig 21 ország 69 intézménye csatlakozott, s ezek nemzeti vagy nemzetközi online adatbázisai, több mint 100 ezer madármegfigyelő évi 30 millió adatával.

Ehhez szeretnénk mi is hozzátenni néhány száz megfigyelővel évente néhány százezer vagy akár 1 millió adatot.

MAP - Csöndes júliusi keresgélés

A madárénektől hangos május és június első fele után egyre halkabbak lettek az erdők, mezők és a vízpartok is. Júliusra már a távoli Afrikából érkező fészkelőink is a költésük végénél tartanak. Persze a korán fészkelésbe kezdett itthon telelők vagy a mediterrán régióból hazaérkezők sok esetben már a második költésen is túl vannak, s egyesek harmadszorra is belekezdenek, sőt néhány hosszútávú vonuló is második költésével foglalkozik már (pl. a füsti fecskék). Ahogy haladunk a nyár közepéből a vége felé, egyre kevésbé madárénektől zajos a természet, sokfelé inkább a kirepült fiatalok zsibonganak.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »