- Madáratlasz Program (MAP) és adatbázisa
- Mindennapi Madaraink Monitoringja (MMM) program és adatbázisa
- Ritka és Telepesen fészkelő madarak Monitoringja (RTM) és adatbázisa
- Vonuló Vízimadár Monitoring program (VVM) és Vízimadár adatbázis
-
A fajok előfordulási gyakoriságának adatai (grafikonok és térképek) elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A fajok összesítő térképei elérhetőek a MAP adatbázisban: map.mme.hu -
A gyakori madarak trend-grafikonjai elérhetőek az MMM adatbázisban: mmm.mme.hu
Őszi-téli turné - rövid beszámoló hat szakmai találkozóról
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
A madarak költési időszaka után egyre több a madarász rendezvény, s ősztől tavaszig a Monitoring Központ munkatársaival mi is próbálunk eljutni ahová csak lehetséges. Természetesen ezeken bemutatjuk programjaink eredményeit, megvitatjuk a felmerülő kérdéseket, s lehetőség szerint újabb felmérőket is toborzunk. 2016 októberétől mostanáig hat különböző szakmai találkozón vettünk részt, s a továbbiakban ezekről olvasható egy rövid beszámoló.
Terepmadarász Találkozó, Biharugra 2016. október 13-16.
A szokás szerint ősszel megrendezett Terepmadarász Találkozón kezdtük el őszi turnénkat, amelynek keretein belül a XVI. Magyar Madarász Futam is lezajlott. Mivel közel száz aktív madármegfigyelő vesz részt ezen a rendezvényen, ezért nem volt kérdés, hogy el kell mennünk Biharugrára. Szombaton este, ahogy már 2015-ben Apajon is, a Madáratlasz Programnak (MAP) szenteltük az estét. Vacsorával vendégeltük meg a résztvevőket, majd előadás és beszélgetés formájában folytattuk.
MAP előadás és beszélgetés a Terepmadarász Találkozón (Biharugra, 2016.10.15.)
További fotók a galériában >>
Tudományos szeminárium, Debreceni Egyetem 2016. október 27.
Október végére a Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszékén megrendezett Tudományos szemináriumra hívtak meg, ahol "Az MME országos madár-monitoring és térképezési programjai – Terepnaplóból a Tudástárba" címmel tartottam előadást, majd beszélgetést a biológus hallgatókkal és oktatókkal. Reményeink szerint néhányan közülük is bekapcsolódnak majd az MMM vagy a MAP felméréseibe.
Fehértavi Darvadozás, Szatymaz 2016. november 10-12.
A nagyközönség számára szervezett rendezvény mellett már évek óta egy két napos szakmai fórum is zajlik a Fehér-tó mellett, "Vizes élőhelyek madártani kérdései" címen, ahol ezúttal az élőhelykezelések, élőhely revitalizációk volt a fő téma.
Csütörtökön megnéztük az esti daru behúzást a Szegedi Fehér-tónál, majd este műhelybeszélgetést tartottunk a felmérésekről, a Vízimadár adatbázis lehetséges jövőjéről és a MAP adatbázis fejlesztéseiről.
Néhány kollégával késő estig zajlott az eszmecsere ::: További fotók a Galériában >>
Műhelybeszélgetés a felmérésekről és a Vízimadár adatbázisról (Szatymaz, 2016.11.10.)
MME Tanácsadó Testületi Ülés, Budapest 2016. november 18-19.
Ahogy 2015-ben és korábban is, tavaly november végén is ott voltunk az MME Tanácsadó Testületi Ülésén, ami a Helyi Csoportok tisztségviselőinek és az egyesület munkatársak egyik legfontosabb éves találkozója. Az ülés a szokásos helyen, a Csillebérci Szabadidő és Ifjúsági Központban került megrendezésre.
A Monitoring és Kutatási Csoport ezúttal péntek este kapott lehetőséget a programok, eredmények, problémák stb. bemutatására és megvitatására, az alábbi két témával:
- A Madárgyűrűzési Központ beszámolója – Karcza Zsolt
- A Madáratlasz Program (MAP) eredményei és a következő évek munkája – Nagy Károly
MAP mini-szemináriumok, Dinnyés és Tapolca 2017. január 21-22.
Az októberi és novemberi rendezvények máris hoztak eredményeket, hiszen számos korábban kevésbé aktív felmérő lett azóta szorgalmas MAP "fajlistázó".
Az új évben tovább folytatjuk majd a találkozók szervezését, s január harmadik hétvégéjén két dunántúli MME Helyi Csoportnál szerveztünk MAP mini-szemináriumot. Szombaton Dinnyésen, a Fejér megyei csoportnál, vasárnap pedig Tapolcán, a Veszprém megyei csoportnál vendégeskedtünk néhány órát. A Fejér megyei csoport már tavaly is nagyon aktív volt a MAP felmérésekben, s megbeszéltük, hogy az idén milyen módon folytassák értékes munkájukat, a Veszprém megyeiek pedig az idei évtől lesznek igen aktívak. Az eredmény már egy héttel az esemény után is bíztató, hiszen többen regisztráltak a MAP adatbázisba és fel is töltötték első téli fajlistáikat.
MAP mini-szeminárium (Dinnyés, 2017.01.21.) ::: További fotók a Galériában >>
A Terepmadarász Találkozó megrendezését a „Fenntartható természetvédelem magyarországi Natura 2000 területeken” című projekt keretében támogattuk, ami a Svájci-Magyar Együttműködési Program társfinanszírozásával valósult meg.
- Nagy Károly - MME blogja
- Szóljon hozzá!
© MME Monitoring Központ | monitoring@mme.hu Iroda: Nyíregyháza Sóstói u. 31/B., Nyíregyházi Főiskola B épület / 312 Postacím: 4402 Nyíregyháza Pf. 16. |
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) | mme@mme.hu Kiemelten közhasznú társadalmi szervezet | Postacím: 1121 Budapest, Költő u. 21. Adószám: 19001243-2-43 | Számlaszám: 11712004-20011215 |