OMSz

A hidegfront beindította a madárvonulást – vonulásra kész gólyáink a front előtt elhagyták Magyarországot

Már a partiumi Lugosnál jár az a két gólyacsapat, melynek egy-egy tagját a „Madárvédelem és kutatás határok nélkül” projekt keretében jelöltek a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szakemberei. Vecát, az „öreg” tojót és Hófogót, az idén kelt fiókát szinte maga előtt tolta ki a hidegfront Magyarországról a Kárpátok lábáig.

Terepen is jó lenne tudni, hogy milyen idő lesz? Kérdezd meg a Meteora alkalmazást!

A címben feltett kérdés persze csak költői, mert ugyan ki ne szeretné tudni, hogy 1-2 óra múlva bőrig ázik-e, vagy be tudja-e fejezni a madárszámlálást szélcsendben, esetleg enyhe szellőben.

Ugye nem kell részleteznem, hogy mi a madárszámlálók legszeszélyesebb ellenfele? Tavaly májusban írtam is róla egy bejegyzést: Szeszélyes ellenfél – Figyeld, mielőtt terepre indulsz! >>

Azóta sok víz lefolyt a Dunán, s az időjárás előrejelző honlapok és mobil alkalmazások is sokat fejlődtek, de egy igazán használhatóra egészen ez év februárjáig kellett várni (szerintem).

Akkor jelent meg ugyanis a Google Play-en az Országos Meteorológiai Szolgálat által készíttetett Meteora alkalmazás, melyet minden 2.2 és újabb Android operációs rendszert futtató készülékre (okostelefon, táblagép) ingyenesen letölthettek.

Az esős és hideg május után hat nappal hosszabb lesz az MMM második tavaszi felméréseinek időszaka

Címkék:

Kedves MMM Felmérők!

A mai napon azt a döntést hoztuk, hogy az idei évben az MMM második tavaszi felméréseinek időszaka hosszabb lesz, s nem június 10-ig lehet elvégezni a második számlálást (ami hétfőre esik), hanem a jövő hét vasárnapig, azaz június 16-ig.

Ennek oka az elmúlt hetek hideg és esős időjárása, ami az ország jelentős részén a hétvégéket alkalmatlanná tette az MMM felmérések elvégzésére. 

Szeszélyes ellenfél – Figyeld, mielőtt terepre indulsz!

A madárszámlálók legfőbb ellenfelei közül a legkevésbé kiszámíthatóról szól ez a mai bejegyzés. A legnagyobb ellenfél persze mi magunk vagyunk, hiszen a sok év tanulás és terepi tapasztalat nélkül nem vághatunk bele a legtöbb madárszámláló munkába. A biztos fajismeret tehát nélkülözhetetlen, de szorgalommal és motivációval a legtöbb ember számára elsajátítható. A terepi viszonyok is megnehezíthetik munkánkat, de a meredek hegyi kaptatók, a hazai agrártájat behálózó csatornák, a belvízzel borított földek, a traktorral tengelyig mélyített és járhatatlan földutak vagy a derékig érő reggel még nedves repce is legyőzhető, s néhány év után már rutinból tervezhető, ha az MMM pontjainkat kell megközelítenünk. A legbosszantóbb ellenfelünk viszont az időjárás, különösen a szelet nem kedveljük. Próbáld meg kiszámítani, mielőtt terepre indulsz! Ehhez szeretnék néhány tippet adni, melyeket a legtöbben biztosan ismertek, de hátha hasznos lesz így egybeszedve.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »