előfordulási gyakoriság

Térkép és grafikon / Rigók télen-nyáron

Még a múlt hétvégén raktam össze a hazánkban előfordult rigókról (Turdus sp.) három "táblát", hasonlóan a korábbi őrgébicseshez, hogy aztán majd némi magyarázó szöveggel az MME honlapon bemutassam, mit is tudunk róluk a MAP és az MMM adatai alapján.

Átvonulók

Az előző bejegyzésben megígértem, hogy a következő rövid cikk a tipikus "átvonuló madárfajokról" szól majd, amelyek hazánkban nem költenek, de vonulási időszakokban akár nagyobb számban is találkozhatunk velük.

Nem mellesleg jellegzetes formája van a gyakorisági grafikonjuknak, olyanok, mint a kétpúpú tevék, tavasszal és ősszel van egy-egy púpjuk. :-)

Korai távozók és rejtőzködők

Az Őszi MAP Futamról szóló cikkben is említett EuroBirdPortal egyik fő célja, hogy bemutassa a madárfajok előfordulásának tér- és időbeli mintázatát, nagy felbontásban és európai léptékben (szezonális eloszlások változásai, vonulási mintázatok, fenológia stb.) és kövesse azok változásait.

A MAP adatbázisban a [Fajok előfordulási gyakorisága] oldal grafikonos térképei is ezt mutatják be hazai viszonylatban. A grafikonok heti adatai akkor igazán reprezentatívak, ha megfelelő számban és térbeli eloszlásban vannak feltöltött adatok az érintett hetekből.

Ebben a cikkben fent említett grafikonos térképekből válogattam néhány olyat, amelyek a korán elvonuló és/vagy a költésük után "rejtőzködő" fajok előfordulási adatait mutatják be.

Madárfajok előfordulási gyakoriságai - Újabb interaktív grafikon és térkép a MAP adatbázisban!

Egy olyan új, interaktív grafikonokat és térképeket készítő alkalmazást élesítettünk a MAP adatbázisban, amelyeken a madárfajok előfordulási gyakoriságai tanulmányozhatóak, hetenkénti felbontásban. Az új funkciók hosszas ismertetésébe ezúttal sem kezdek, inkább azt ajánlom, hogy próbáljátok ki!

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »