partifecske

Mit számláljak júliusban?

A rövid válasz az idei év MAP Prioritás anyaga szerint: a költési időszakban a ritka- és telepesen költő fajokat, a MAP 1-es terepnaplóban javasolt fajokat, sőt amikor csak lehetőségünk van rá, akkor a EuroBirdPortal fajlistáján szereplő fajokat is, sőt időnként akár minden madárfajt (lásd MAP - Prioritások 2018 / 2.).

Most ne elégedjünk meg ennyivel. Ebben a cikkben konkrétabb leszek, olyan példákkal, amelyek azokhoz is szólnak, akik az elmúlt években nem vagy csak alkalmanként kapcsolódtak be a Madáratlasz Program (MAP) felméréseibe, vagy kezdő madarászok, ezért nem is tudnának bekapcsolódni a "klasszikus fajlistázásba". Félretesszük azt a tényt is, hogy jó ideje már a költési időszakon kívül is gyűjtjük a fajlistákat.

Ezúttal koncentráljunk arra, hogy júliusban milyen adatokkal tudunk még hozzájárulni a 2020-ban megjelenő Madáratlasz könyvhöz, amihez az adatgyűjtést augusztus végén lezárjuk.

Számolj fecskefészket és gyülekező csapatokat! ::: Keresd a madarat! / 2. küldetés

Hamarosan véget ér a költési időszak a hosszú távú vonuló madárfajoknál is, s lassan már a nagy útra készülődnek. A gólyafiókák végleg elhagyják fészkeiket, ahová első kirepülésük után még hetekig visszatértek. A fecskék többsége túl van már a másodköltésen vagy éppen a napokban fognak kirepülni a második fészekaljak. Persze a később kezdők akár augusztus végéig is etethetik fiókáikat, a korán érkezők pedig belekezdhettek esetleg egy harmadik költésbe is (ami ritkán sikeres).

A második küldetés témája mi is lehetne, így a költési időszak vége és a hosszú vonulásra való készülődés idején, mint egy újabb fecskés feladat. Augusztus és szeptember hónapokban is lehet még fecskefészkeket számlálni (hiszen azok ott maradnak), s megfigyelni a gyülekező csapatokat.

Fecskefigyelő v2.0 – Megújult a Fecskefigyelő adatbázis!

Már nevében sem a régi a 2010-ben indított adatbázisunk, hiszen ez év tavaszától FECSKE- ÉS GYURGYALAGFIGYELŐ adatbázis néven szólítjuk. A fejlesztések érintették a külsőt és a belsőt is. Átláthatóbb menü, letisztult dizájn, megújított térképek és gyorsabb működés jellemzi a megújult adatbázist.

Tokaji Partifecske Hajózás - 2013. május 11. (szombat)

A Vonuló Madarak Világnapján, 2013. május 11-én, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nyíregyházi Helyi Csoportja szeretettel meghív minden érdeklődőt Tokajba, hogy a 100 főt befogadó „Csege” hajóval egy közel kétórás hajózás során megtekinthessék Európa egyik legnagyobb, több ezer páros partifecske telepét Szabolcs község határában, a Tisza szakadófalaiban, ahova a madarak folyamatosan érkeznek vissza afrikai telelőterületeikről április vége óta. A programot az MME a 2010-es fecskevédelmi évben indította el.

Új technológiával a vészesen fogyatkozó fecskék nyomában

Címkék:

Tudományos állományfelmérések nélkül is látható, hogy a hazai fecskeállomány drasztikus mértékben csökkent az elmúlt évtizedben. A 2010-es évet ezért is nyilvánította az MME a fecskék évévé, s folyamatosan próbálta feltárni a csökkenés okait, amelyben jelentős szerepet játszhatnak a vonulási útjukon és telelőterületeiken ható tényezők is. Sajnos azonban még nem áll rendelkezésre elegendő információ a probléma feltárásához.

Tartalom átvétel
© MME-BirdLife Hungary »